Apple czy Windows – jaki sprzęt wybrać do pracy?

W XXI wieku nikt nie wyobraża sobie pracy bez komputera. Co więcej, coraz częściej do pracy wykorzystuje się komputery przenośne, czyli laptopy i ultrabooki. Są one lekkie i poręczne, można zabrać je w podróż czy na spotkanie z klientami. Chociaż komputer do pracy jest niezbędny, to jego wybór nie jest łatwy.

Producenci oferują obszerne serie komputerów biznesowych, które różnią się od siebie parametrami technicznymi takimi jak procesor, pamięć RAM, płyta główna czy karta graficzna, jednak to nie jedyne różnice. Kupując komputer, konieczne jest również podjęcie decyzji co do systemu operacyjnego, na którym będzie on działał. Zazwyczaj wybór ogranicza się do  tego, czy wybrać Apple, czy Windowsa. Każdy z tych systemów operacyjnych ma swoje plusy i minusy. Warto je poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Potęga Apple – wydajność i prestiż

Komputery Apple to prawdziwy fenomen. Mimo że ich ceny są bardzo wysokie, nabywców nie brakuje. Produkty z nadgryzionym jabłkiem używa miliony ludzi, a premiera nowych MacBooków budzą olbrzymie zainteresowanie. Popularność komputerów Apple wynika nie tylko z ich wysokiej wydajności, ale i mody. Marka ta postrzegana jest jako luksusowa i prestiżowa, to jednak nie wszystko, co do zaoferowania mają produkty Apple. Wśród ich zalet wymienia się łatwość obsługi oraz intuicyjność. Działają one oparciu o autorski system marki znany pod nazwą OS X. Napisany konkretnie pod dany model sprawia, że komputer można włączyć jednym przyciskiem, a jego działanie nie sprawia większych problemów. Na użytkowników macBooka czeka równie szereg udogodnień, które trudno spotkać w laptopach działających na Windowsie. Do tych usprawnień zalicza się m.in. wirtualne pulpity, zaawansowane gesty na touhpsdzie czy aplikacje mission centrol. Wszystkie one mają za zadanie ułatwić pracę.

Wszystkie w jednym miejscu

Apple produkuje nie tylko laptopy. Produkty z nadgryzionym jabłkiem to również smartfony oraz tablety. Wszystkie te urządzenia są ze sobą kompatybilne i mogą działać wspólnie. Laptopy współpracują z iPhonami, iPadami czy iPodami. Dzięki temu użytkownicy mogą tworzyć wewnętrzne sieci, które pozwalają na szybkie i proste przenoszenie plików z jednego na drugie urządzenie. Całość działa bardzo sprawnie, a większość działań można zautomatyzować.

Design i jakość

Produkty marki Apple słynną z wysokiej jakości wykonania oraz perfekcyjnego designu. Laptopy tej firmy to urządzenia lekkie oraz ultra cienkie. Takie cechy mają nie tylko komputery przenośne, ale i sprzęty stacjonarnie, czyli iMac, które spełniająwarunki urządzeń all-in-one. Design iMców oraz MacBooków jest dopracowany w każdym detalu, nie inaczej jest z wnętrzem komputera. Monitorowane są w nich najwyższej klasy podzespoły, które cechują się dużą wydajnością.

Czego Apple nie może – wady komputerów Apple

Chociaż sprzęty Apple mają wiele zalet, to posiadają też wady. Tą główną jest cena. Koszt zakupu macBooka jest o wiele większy niż w przypadku komputera o podobnych parametrach działającego na Windowsie. Średnie ceny macBooków o standardowych parametrach to ok. 5 tysięcy złotych, a trzeba zaznaczyć, że to nie jest wygórowana kwota w przypadku Apple. Zaskakujące są również ceny dodatków i akcesoriów. W ich przypadku także trzeba się nastawić na ceny wyższe niż standardowe, te obowiązują również w przypadku zakupu podzespołów o lepszych parametrach.

Mówiąc o wadach komputerów Apple, nie sposób nie wspomnieć o ich braku uniwersalności. Chociaż iMac i macBook świetnie współpracują między sobą, to mają problem z kompatybilnym działaniem ze sprzętami innych firm. Standardowo Apple trudno współpracować z urządzeniami opartymi np. na Androidzie. Brak uniwersalności objawia się również tym, że komputery nie są dedykowane do wszystkich zdań. Brak swobody przy rozbudowie sprzętu oraz słabe układy graficzne sprawiają, że macBooki nie sprawdzają się na biurkach graczy.

Windows – popularność i uniwersalność

Alternatywą dla komputerów z systemem operacyjnym Apple są te wszystkim dobrze znane z systemem Windows. Znajduje się on na wielu komputerach i chociaż nie jest uważany za ten trendi, to również ma swoje zalety. Komputery z Windowsem są tymi uniwersalnymi. Można na nich uruchomić niemal wszystkie gry komputerowe i większość aplikacji użytkowych. Tych też dla Windowsa jest o wiele więcej. Na laptopach z systemem operacyjnym Windows można uruchomić, chociażby niezwykle popularny pakiet Ms Office.

Zaletą tego typu sprzętu jest również cena. Dobry komputer stacjonarny czy też przenośny można kupić już za około 2 tysiące złotych. Bez problemu można także rozbudowywać poszczególne podzespoły, a nawet samodzielnie składać sprzęt komputerowy. Ceny poszczególnych elementów, dodatków i akcesoriów są przystępne nawet dla przeciętnego Kowalskiego. Jednak ci, którzy szukają wydajniejszych podzespołów o wysokiej jakości, też nie mają się o co martwić – ich wybór jest bardzo szeroki. Tak samo jest w przypadku samych komputerów. Tych działających na systemie Windows jest znacznie więcej, opiera się na nim większość marek. O ile w przypadku Apple wybór ogranicza się do modeli z trzech serii, o tyle laptopy  z Windowsem to niezliczona ilość modeli. Co więcej, ich producenci proponują je w coraz nowszym i bardziej oryginalnym designie. Bez problemu w ofercie sklepów można znaleźć ultra cienkie i lekkie komputery mobilne, które znane są pod nazwą ultrabooków. Przeznaczone są one dla biznesu i wyraźnie się nie tylko swoim wyglądem, ale i wydajnością.

Windows nie taki idealny…

Trzeba jednak pamiętać, że Windows nie jest systemem idealnym. Przede wszystkim użytkownicy komputerów opartych na Windowsie narażeni są na o wiele większą ilość wirusów i koni trojańskich niż ci pracujący w OS X. Oczywiście mogą się oni przed nimi chronić, ale żadne programy antywirusowe nie dają 100% ochrony. Kolejną rzeczą, która przez wiele osób postrzegana jest jako wada Windowsa, jest czasochłonność skompletowania sprzętu. Chcąc być posiadaczem wydajnego sprzętu najlepiej założyć go samemu, a to wymaga nie tylko czasu, ale i wiedzy technicznej o poszczególnych podzespołach komputera. Laicy mogą mieć z tym duży problem, stąd też wolą zapłacić więcej i otrzymać od Apple gotowy komputer o dużej wydajności, w którym nie będzie trzeba się borykać z takimi problemami, jak słaby zasilacz czy zbyt mała ilość pamięci. Problemy można także napotkać z użytkowaniem komputerów z Windowsem. Jest on podatny nie tylko na wirusy, ale i zawieszenia.

Idealny system operacyjny

Idealny system operacyjny do komputera nie istnieje. Każdy ma swoje wady i zalety. Na forach internetowych można znaleźć listę argumentów zarówno za Mac OS X, jak i Windowsem. Fajni jednego i drugiego oprogramowania przerzucają się argumentami, jednak decyzja jest bardzo zindywidualizowana. Są osoby, dla których praca na OS X jest trudna, a wręcz nie możliwa, są też tacy, którzy nie potrafią pracować na często zacinającym się Windowsie. Wiele osób nie może się też przestawić z jednego na drugi system. Nauczenie się pracy na nowym zazwyczaj trwa parę tygodni, a przyzwyczajenie się do niego nawet kilka miesięcy. Stąd też wiele osób wybiera bezpieczny i powszechnie znany Windows. Jest on optymalnym wyborem nie tylko dla fanów wirtualnych rozgrywek, ale dla osób chcących komfortowo pracować na programach pakietu biurowego. Wybór systemu operacyjnego kupowanego komputera warto uzależnić od swoich potrzeb, a nie koniecznie kierować się modą i obowiązującymi trendami. Dobrze jest również dopasować system do posiadanych już urządzeń.

Szukasz księgowości dla spółki?

Prowadzisz spółkę? A może chcesz założyć spółkę? Pomyśl już dziś o kompleksowej księgowości dla spółki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *