Biznesmen zawsze na topie. Jak modnie ubrać się do biura?

Jak nas widzą, tak nas piszą, liczy się pierwsze wrażenie – to tylko jedne z wielu powiedzeń o wyglądzie. Te do serca biorą sobie zazwyczaj kobiety, jednak i panowie powinni pamiętać, że ich look, szczególnie ten biznesowy nie jest bez znaczenia. I chociaż mężczyźni mają ograniczone możliwości w zakresie biurowego dress codu, to garnitur garniturowi nierówny. Warto również pamiętać, że w niektórych sytuacjach w biurze można dobrze i odpowiednio wyglądać nie tylko w garniturze. Zobacz jak skomponować biznesową garderobę, która będzie tą z klasą.

Modny biznesmen: garnitur

Podstawą męskiej garderoby jest garnitur. Trudno sobie bez niego wyobrazić oficjalny strój firmowy. Ten bez dwóch zdań powinien być dobrze dobrany. Za mały lub odwrotnie – za duży, zaburzy proporcje i będzie sprawiał, że na pewno nie będzie się wyglądać idealnie.

Wybierając garnitury, warto pamiętać, że marynarka nie powinna być zbyt szeroka w ramionach, będzie to powodować tworzenie się fałdek. Najbezpieczniej jest wybierać marynarek z lekkimi zaszewkami w talii, niedużymi klapami oraz rozcięciem lub rozcięciami z tyłu i po bokach. Bezpieczne spodnie od garnituru o te bez zaszewek przy pasku i bez mankietów – wyszli proste.

W przypadku kolorów dobrze jest postawić na uniwersalizm. Oznacza to, że najlepiej kupić garnitur szary lub granatowy – kolory te pasują do codziennych stylizacji. Tutaj istotną uwagą jest to, że czarne garnitury nie powinny być zakładane w dzień. Styliści radzą także, aby latem wybierać jaśniejsze kolory niż zimą.

Modny biznesmen: koszula

Koszula to jeden z podstawowych elementów biznesowej garderoby każdego mężczyzny. Jest ona uzupełnienie garnituru, ale pasuje też do luźniejszych stylizacji. Przy wyborze koszuli należy zwrócić uwagę na dwa podstawowe elementy. Pierwszym jest kołnierzyk, drugim kolor.

Właściwie dobrany kołnierzy pozwala wyeksponować twarz. W przypadku, gdy kołnierzyk źle leży, szyja jest nieproporcjonalna. Aby uniknąć tego efektu, przed zakupem koszuli należy sprawdzić, czy palec wchodzi swobodnie pomiędzy szyję, a kołnierzyk.

Co do koloru koszuli, to ten powinien być dopasowany do okazji. Stąd też każdy biznesmen powinien mieć w szafie co najmniej kilka kolorów koszul. Ta najelegantsza to biała. Mniej oficjalne sytuacje pozwalają na zakładanie koszul w odcieniach pastelowych np. niebieskim, szarym, różowym, kremowym. Dozwolone jest również stosowanie koszul wzorzystych najlepiej w prążki, są one bardziej eleganckie niż krata. Należy też pamiętać, że duże wzory sprawiają, że koszula  jest bardziej swobodna. Styliści podkreślają też, aby kolor koszuli dobrać do karnacji oraz włosów. Jeśli ma się jasną skórę i ciemne włosy należy zachować podobny kontrast pomiędzy kolorem krawata a kolorem koszuli. W przypadku mniejszego kontrastu można sobie pozwolić na dużą rozbieżność w tym zakresie, zestawiając ze sobą kolorowe koszule, marynarki i krawaty.

Jak wybrać krawat do stroju biznesowego?

Strój biznesowy bardzo często uzupełniany jest krawatem. To na niego pada w pierwszej kolejności wzrok rozmówcy, dlatego nie można nie doceniać jego znaczenia. Jeśli szuka się trwałego krawat najlepiej postawić na jedwabny. Każdy biznesmen powinien też zadbać o to, aby w szafie posiadać kilka kolorów krawatów.

Gładkie i ciemne np. w odcieniu granatu, bordo czy grafitu należy nosić z jasnymi koszulami. Będą tworzyć elegancki wizerunek. Takie połączenie sprawdza się przy oficjalnych okazjach. Jaśniejsze krawaty w kolorze niebieskim, błękitnym, jasnoszarym czy różowym zakłada się do pastelowych koszul. Połączenie to daje przyjazny wizerunek i jest przeznaczone do mniej oficjalnych sytuacji. W biznesowej garderobie mogą się również znaleźć krawaty we wzory. Te w kropki, paski i delikatne wzory można stosować na oficjalnych spotkaniach. Krawaty w paski pastelowe, duże wzory czy kratkę to rozwiązanie dla mniej ofiarnych strojów. Te ostatnie zazwyczaj łączy się z lnianymi i wełnianymi kamizelkami.

Eleganckie dodatki –  jakich nie można zapomnieć?

Garderoba biznesmena to również dodatki. Podstawą są paski oraz zegarki. Paski zawsze powinny być dopasowane do koloru butów. Oznacza to, że w szafie nie można mieć tylko paska czarnego i brązowego. Zegarki pasujące do oficjalnych strojów to te eleganckie, niesportowe. Mogą one być na jasnobrązowym, ciemnobrązowym lub czarnym pasku.

Buty dla biznesmena

Buty są tak samo ważne, jak pozostałe części garderoby. Ich zły dobór może zrujnować całą stylizację. Przede wszystkim należy pamiętać, że zawsze muszą one być czyste. Jeśli nie masz zbyt dużego wyczucia modowego, bezpiecznie jest wybierać obuwie czarne, skórzane i sznurowane.

Jak dobrze wyglądać w biurze? Złote rady dla biznesmena

Zakup odpowiednich strojów to dopiero połowa sukcesu. Kolejnym krokiem jest odpowiednie łączenie poszczególnych części garderoby. W tym zakresie warto stosować się do prostych rad, które pomogą unikać wpadki. Do podstawowych reguł biurowego dress codu mężczyzny należy:

  • łączenie ze sobą rzeczy, których wzorki się różnią, np. paski na koszuli i krawacie powinny być odmienne;
  • noszenie ubrań dopasowanych do sylwetki oraz zachowujących odpowiednie proporcje;
  • stawianie na ubrania dopasowane do sytuacji oraz firmowego dress codu;
    unikanie czarnego garnituru w ciągu dnia;
  • stawianie na ubrania kolorem dopasowanych do karnacji oraz włosów; bezpiecznie jest stawiać na granat i szarość, które pasują większości osób;
  • kreowanie stylu i wizerunku przez dodatki;
  • nienoszenie marynarki od garnituru osobno;
  • dobieranie tkanin o podobnym splocie.

Wiedza o tym, jak się ubierać jest ważna zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Pozwala uatrakcyjnić wizerunek oraz postawić, że będzie się poważniej traktowanym przez swojego rozmówcę. Przede wszystkim o właściwy ubiór powinni zadbać ci panowie, którzy na co dzień spotykają się z klientami, kontrahentami czy występują publicznie. Nie oznacza to jednak, że pracując tylko w biurze, należy przychodzić do niego niechlujnie ubranym. Nasz wygląd będzie również wpływał na to, jaką opinię mają o nas współpracownicy, przełożeni czy podwładni. Warto również pamiętać, że strój zawsze powinien być dopasowany do dress codu obowiązującego w firmie. W niektórych przedsiębiorstwa nie obowiązuje chodzenie w garniturze i preferowany jest luźniejszy styl.

Potrzebna pomoc w biznesie?

Pomagamy małym firmom w rozwoju… [zobacz czym się zajmujemy, gdy nie prowadzimy bloga]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *