Czy to koniec firmy Apple?

Jak stracić w rok połowę wartości firmy? Wydawało się to nie możliwe, jednak źle prowadzona polityka produktowa oraz zmiany w jakości produktów mogą być początkiem końca dla marki Apple.

Produkty Apple zawsze kojarzyły się z czymś nowym i ekskluzywnym. Jednak patrząc na działanie firmy w latach 2016-2019 chyba nic ekskluzywnego z produktów apple już nie pozostało.

Problem z MacBook Pro

Zaczęło się w roku 2016 gdy pojawiły się pierwsze problemy z topowymi laptopami MacBook Pro. W latach 2017 i 2018 coraz więcej problemów z tym produktem. Nawet modele dostępne na początku 2019 roku nie są wolne od wad. Tym razem problem z małą wydajnością i przegrzewaniem się procesorów i9.

Na dodatek ukrycie informacji o wprowadzeniu nowych kart graficznych AMD Vega 20. Wszystko po to by wysprzedać modele z karami poprzedniej generacji Radeon Pro 560X.

Aby tego było mało zabrano nam z Macbook’a świecące logo będące wyróżnikiem i prestiżem. Dodatkowo znikło wiele portów by ustąpić miejsca tylko 4 portom Thunderbolt 3. Nie ma już magnetycznej wtyczki ładowania. Teraz musisz poświęcić jeden z portów Thunderbolt 3 do ładowania a jeśli chcesz podłączyć peryferie z innymi rozszerzeniami (Thunderbolt 2, Firewire, USB 3, Display Port, Czytnik kart, etc.) jesteś zmuszony zakupić drogie dodatkowe przejściówki.

Nie tego oczekują profesjonaliści, którzy byli gotowi zapłacić ekstra, za produkt rozbudowany. Tym razem wielu fanów rozważa migrację do środowiska Windows. Laptopy takich firm jak HP są równie piękne i solidnie zbudowane jak modele Apple. A wszystko dostajemy za połowę ceny modelu z jabłkiem.

Wydaje się, iż jedynym magnesem pozostaje sam system operacyjny i obsługa starszych urządzeń peryferyjnych pod złącza FireWire oraz Thunderbolt.

iPhone już nie tak innowacyjny

Kiedyś telefony iPhone były innowacją na rynku smartfonów. Jednak przez ostatnie 2-3 lata inne firmy podgoniły. Apple wydaje się zatrzymać w rozwoju swojego iOS’a. Nic nadzwyczajnego nie pojawia się w telefonach.

Światowy rynek smartfonów zatrzymał się. W 2013 roku wzrost sprzedaży na świecie to 40% w skali roku w 2018 roku to 0,3% wzrostu. Tu można by wybaczyć producentowi stagnację rozwoju produktu w 2018 roku, jednak poprzednie dwa lata wcale nie pokazują zmian w działaniu oraz nowych możliwościach iPhone’ów.

Czy kupisz model 7, 8 czy X praktycznie nie wiele się dla Ciebie zmieni od strony użyteczności. Huawei czy Samsung już dawno oferują świetne produkty w dużo niższej cenie od modeli iPhone.

iPad – brak większych zmian

Tak jak przeskok jakości wydajności pomiędzy iPad a iPad2 był duży, tak nowe modele wciąż bazują na tym samym systemie operacyjnym. Nie jest to zachętą do zmiany na nowsze modele w tym iPad PRO.

Kupując najnowszego iPad’a dostaniemy tę samą jakość pracy co przy modelu iPad 2, więc po co przepłacać? Nowy design nie jest wcale ładniejszy. Faktycznie, jest kilka aplikacji dedykowanych specjalnie pod model PRO ale czy zakup jest uzasadniony finansowo? Patrząc na produkty Microsoft’u nie do końca.

Słaby i drogi serwis

Dodatkowo z rynku płynie lawina doniesień o słabym wręcz skandalicznym serwisie oraz niesamowicie drogich częściach i kosztach naprawy. Bardzo często bardziej opłaca się kupić zupełnie nowy komputer czy telefon niż naprawić aktualny produkt.

To również nie napawa optymizmem, osób które już są w ekosystemie Apple lub rozważają zakup urządzeń tej marki. Bo czy zdecydujesz się wydać 20tyś złotych na topowy model laptopa, wiedząc że po zakończeniu gwarancji każda naprawa może przewyższyć tę kwotę?

Co dalej z firmą Apple?

Potrzebujemy innowacyjności, lepszych cen, nowych produktów oraz magnesu, który na nowo przybliży nas do giganta technologicznego. Aby pozostać w ekosysemie Apple potrzebujemy naprawdę solidnych i niezawodnych produktów klasy premium.

Firma musi na nowo przemyśleć swoją strategię i dopasować się do wymagań profesjonalistów. Jeśli nie uda się tego osiągnąć, sprzedaż będzie wciąż spadała a w internecie będzie coraz więcej niepochlebnych komentarzy pod adresem Apple.

Sami zobaczcie jak to wygląda na Youtube. Oto kilka wybranych filmów:

To tylko kropla w morzu. Zachęcamy do poszukania informacji odnośnie niezawodności i jakości produktów Apple z ostatnich 2-3lat. Na razie niestety nie widać poprawy. Co zniechęca do zakupu nowych produktów w bardzo wysokich cenach.

Potrzebna pomoc w biznesie?

Pomagamy małym firmom w rozwoju… [zobacz czym się zajmujemy, gdy nie prowadzimy bloga]

0 thoughts on “Czy to koniec firmy Apple?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *