Jak zostać blogerem? Czyli przechodzimy na swoje

Czy wiesz, że możesz zarabiać prowadząc bloga? Poczytni blogerzy zarabiają i to bardzo dobrze. Oto kilka porad jak zostać blogerem i czy warto.

Kim jest bloger?

Tak, właśnie od tego należy zacząć ten artykuł. Kim tak naprawdę jest bloger? Blogerem jest osoba, która prowadzi własny kącik internetowy w sieci (stronę – bloga). Tworzy treści, dzieli się swoją wiedzą czy doświadczeniami a przede wszystkim zdobywa popularność.

A więc chcesz być blogerem? To zadbaj o dobrej jakości treści, które pojawią się w internecie. Tu warto pomyśleć o tematyce bloga, sprawach technicznych oraz monetyzacji (na czym będziesz zarabiać).

O czym ma być mój blog?

To kolejne bardzo istotne pytanie. To o czym mam pisać, skoro zostaje blogerem lub blogerką? Na to pytanie musimy sobie sami odpowiedzieć. Pomyśl co lubisz robić oraz co sprawia Tobie przyjemność. A może masz jakieś ciekawe hobby, którym chcesz się podzielić? Poszukaj niszy dla siebie. Działaj z głową ale w zgodzie z własnymi zainteresowaniami.

Nie ma nic gorszego, niż zakładanie bloga na siłę, w tematyce, której nie rozumiemy lub nie lubimy. Kolega pisze o książkach? Ale ty nie masz czasu wiecznie siedzieć przed książką, wolisz zrelaksować się grając w gry. No to jest pomysł, czemu nie pisać o grach?

Był to tylko przykład, tego jak wybrać tematykę, ale zaufaj… pisz o tym co kochasz, będzie dużo łatwiej.

Trochę spraw technicznych

Otworzenie bloga to odrobina spraw technicznych. Musisz wybrać nazwę domeny, system CMS, hosting oraz zadbać o uruchomienie nowego bloga. To może zająć od kilku dni po nawet kilka miesięcy wszystko zależy od Twojej wiedzy, doświadczenia oraz jak skomplikowany jest projekt.

Ile kosztuje założenie bloga?

Tak na prawdę nie ma minimalnej ceny, również nie ma górnej granicy. Wszystko zależy od naszego budżetu oraz jak skomplikowany ma być blog.

Na początek będzie potrzebna domena (koszt ok. 50-100zł rocznie) oraz dobry hosting (od 50zł miesięcznie).

Potem musimy utworzyć sam blog. Tutaj, możesz wybrać profesjonalne firmy developerskie. Wiąże się to niestety z dużymi kosztami (minimum 15,000zł). Możesz też skorzystać z oferty “budowy prostego bloga na zlecenie”. Koszt tego drugiego modelu oscyluje pomiędzy 500-1000zł.

Gdy już blog powstanie, możesz rozpocząć projektowanie treści oraz przekazu.

Prowadzenie bloga wymaga czasu i cierpliwości

Blog nie jest projektem na jedno popołudnie czy tydzień. Prowadzenie bloga jest czasochłonne i wymaga od nas cierpliwości. Nie uda się z dnia na dzień zdobyć duże grono czytelników. Musisz uzbroić się w cierpliwość oraz dążyć do swojego sukcesu.

Blog to taka “łatwa” praca 24/7. Łatwa, bo robimy co kochamy. A praca bo wciąż coś poprawiamy, zmieniamy, dodajemy, rozbudowujemy i tworzymy. To twórcza i ciekawa praca dla każdego.

Teraz wystarczy pisać

Gdy mamy już tematykę bloga, trzeba zadbać o duży worek ciekawych publikacji. Tworzymy treści, które będą poczytne, które pomogą innym.

Ciekawe treści oraz interesująca oprawa graficzna, pomogą w zbudowaniu poczytnego miejsca w sieci. Oczywiście, musimy zaciekawić naszych czytelników. Musimy się czymś wyróżnić. Początki są zawsze ciężkie.

Daj się odnaleźć

Oprócz samego pisania musimy rozpocząć promocję swojego bloga oraz samego siebie. Ty jako bloger/blogerka jesteś ważnym elementem całości. Daj się odnaleźć. Na tym etapie musimy zaprezentować swoją osobę jako eksperta. To od nas zależy, jak chcemy by nas postrzegano oraz jaki wizerunek sobie tworzymy.

Warto również znaleźć inne ciekawe blogi i blogerów z naszej tematyki by zobaczyć co słychać u naszej konkurencji. Nie możemy oczywiście kopiować ich tekstów, ale nic nie stoi na przeszkodzie by poznać co sprawia, że dany bloger jest tak poczytny a blog interesujący dla czytelników.

Szukasz księgowości dla spółki?

Prowadzisz spółkę? A może chcesz założyć spółkę? Pomyśl już dziś o kompleksowej księgowości dla spółki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *