Praca w podróży – czy to jest możliwe?

Podróże i zwiedzanie świata jest marzeniem wielu osób. Jednak większość z nich nie może sobie na nie pozwolić. Konieczność chodzenia do pracy i zarabiania pieniędzy sprawia, że wiele podróżniczych planów trzeba odłożyć na daleką przyszłość. Nie zawsze jednak tak jest, za wykonywanie obowiązków zawodowych pod palmami, niekiedy można również uzyskiwać wynagrodzenie i to niemałe.

Nie każdy zawód da się jednak wykonywać w podróży i nie zawsze wędrowny fach łatwo jest wykonywać, zwiedzają świat. Zmobilizowanie się do tego, aby pracować, kiedy wokół są zapierające dech w piersiach widoki czy trzeba przemieszczać się z miejsca na miejsce, nie jest łatwe. Jak więc podejść do pracy w podróży, aby nie stracić źródła utrzymania?

Najlepsza praca na świecie – wędrowny fach

O tym, jak wiele osób chce rzucić codzienne przychodzenie do biura i wyruszyć w świat można przeczytać bardzo wiele. Wędrowne fachy, które pozwalają na jednoczesne podróżowanie i zarabianie, są niezwykle popularne. Wielu osobom kojarzą się z wolnością i możliwością realizowania swoich pasji.

O popularności łączenia podróżowania z pracą może świadczyć, chociażby ilość CV wysyłanych na stanowiska tzw. najlepszych pracy na świecie. Wśród takich wymienia się opiekowanie się flamingami na Barbadosie, czy pilnowanie tropikalnej wyspy koło Australii. Osoby otrzymujące takie kontrakty muszą pokonać tysiące konkurentów z całego świata.

Z racji tego, że nie jest to łatwe, warto rozejrzeć się też za bardziej prozaicznym zajęciem, które można wykonywać w podróży. Wśród takich wymienia się  dziennikarstwo, grafikę, marketing itd. W ich przypadku zazwyczaj do pracy potrzeby jest tylko Internet, ale czy zawsze wykonywanie obowiązków w podróży zawsze jest takie łatwe?

Co trzeba wiedzieć o pracy w podróży?

Osoby, które zdecydowały się łączyć pracę z podróżami, mają taka samą liczbę godzin do zagospodarowania, jak osoby pracujące na etacie. Oznacza to, że nie każdy dzień w roku mogą przeznaczyć na zwiedzenie i przemieszczenie się. Bardzo często wykonanie zawodowych obowiązków zajmuje kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie, a zrezygnowanie z nich oznacza brak pieniędzy, również tych, które można przeznaczyć na dalsze wyjazdy. Obserwując więc blogi czy Facebooki osób, które zdecydowały się na taki styl życia, należy pamiętać, że to co pokazują, to najciekawsze momenty. Wiele dni przypomina życie „zwykłego” freelancera, który pracuje w domu.

Uwaga na rozpraszacze

W podróży wszystko jest nowe. Miejsce, ludzie, emocje – w każdym podróżniku budzi to ciekawość i chęć poznania wszystkich tych nowości. Nie jest to jednak możliwe, kiedy na mailu nieodebranych jest kilkanaście wiadomości, a zadania piętrzą się w kalendarzu. Wtedy nie ma czasu na zwiedzenie i penetrowanie nowego miejsca. Trzeba przystanąć, zaszyć się w hotelowym pokoju i pracować. Nie zawsze jednak to jest proste, nowe miejsca to znakomite rozpraszacze, a wizja pracowania z laptopem w kawiarni z filiżanką kawy czy butelką lokalnego trunku często jest mitem. Skupienie się na pracy w takich warunkach jest bardzo trudne. Dlatego też praca w podróży wymaga bardzo dużej samodyscypliny oraz organizacji. Bez niej kolejne projekty będą przeciekać przez palce.

Umiejętność planowania i replanowania

Praca w podróży nie może udać się bez planowania, jednocześnie trzeba pamiętać, że nie wszystko da się w 100% przewidzieć. Konieczna jest umiejętność szybkiego przeorganizowania sobie pracy np. wykonywania zadań, kiedy pada deszcz, a korzystania ze słonecznej pogody. Osoby pracujące w podróży powinny również łapać okazje. Nieprzewidziany postój, opóźnienie autobusu czy samolotu, długa kolejka – w każdej z tych sytuacji da się pracować. Wygospodarowanie chwili czasu pozwala na odkreślenie kolejnych zadań z listy.

Dobre przygotowanie sprzętowe

Praca w podróży w dzisiejszych czasach zazwyczaj wiąże się z tym, że musimy mieć dostęp do Internetu. Komputer czy inne urządzenie mobilne jest więc podstawowym narzędziem pracy. Warto zadbać o to, aby nie utrudniał on wykonywania obowiązków. W podróży najlepiej sprawdza się niewiele ważący laptop, który można zabrać ze sobą wszędzie. Przyda się też powerbank, który pomoże, kiedy sprzęt się rozładuje i inne ułatwiacze. Warto jednak pamiętać, aby nie zabierać ze sobą zbyt dużej ilości sprzętu tektonicznego. Będzie on ciężki i nieporęczny.

Praca w podróży – co się nie sprawdza?

Praca w podróży, chociaż wydaje się ciekawą alternatywą dla codziennego chodzenia do biura, nie jest łatwa. Wiele osób, szczególnie na początku swojej drogi z takim stylem życia popełnia wiele błędów. Niestety bardzo szybko skutkują one utratą zleceń, a co za tym idzie zmniejszonymi dochodami. W związku z tym, zanim wyruszy się z laptopem pracować pod palmami, warto wiedzieć czego się wystrzegać.

Freelancerzy pracujący w podróży doradzają, aby zawsze mieć plan. Jak pokazuj ich doświadczenie, spontaniczna praca w podróży się nie sprawdza. Wszystko przez to, że w czasie odkrywania nowych rzeczy praca pozostaje na drugim planie. Opóźnienia i niedotrzymywanie terminów to błędne koło, później trudno nadrobić zaległości, które się piętrzą. Koniecznie więc trzeba nauczyć się gospodarowania czasem i kilka godzin przeznaczyć na wykonywanie obowiązków zawodowych. Wolny czas można przeznaczyć na kilkugodzinne lub kilkudniowe wycieczki.

Warto także pamiętać, aby przy pracy w podróży zawsze dbać o możliwość komunikacji z zespołem lub klientami. Dobry Internet to podstawa. Nie wszędzie będziemy mieli dostęp do WiFi, dlatego przed wyjazdem trzeba się zorientować w lokalnych dostawcach Internetu.

Praca połączona z podróżowaniem jest marzeniem wielu osób. Jak jednak pokazuje rzeczywistość, nie jest to łatwy kawałek chleba. Wymaga dobrej organizacji, która w ograniczonym stopniu potrzebna jest przy pracy na etacie. Sprawia to, że wiele osób podróż traktuje jako wakacje, a nie styl życia. W czasie wypraw dostrzegają, że pracowanie w pociągu, samolocie czy autobusie wcale nie jest łatwe, a rzucenie etatu i podróżowanie nie oznacza, że cały czas przeznacza się na poznawanie nowych miejsc. Czasu na odkrywanie i eksplorowanie owszem jest więcej, niż jak wyjeżdża się na 2 tygodniowy urlop, ale nie jest on nieograniczony.

Szukasz księgowości dla spółki?

Prowadzisz spółkę? A może chcesz założyć spółkę? Pomyśl już dziś o kompleksowej księgowości dla spółki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *