Sposoby na skuteczne zapamiętywanie

W dzisiejszych czasach, aby być atrakcyjnym na rynku pracy, musimy uczyć się przez całe życie. Nie zawsze jednak pozyskiwanie nowych informacji jest szybkie i proste. W pewnym wieku zapamiętywanie nowych informacji jest znacznie utrudnione. Na szczęście jest na to sposób. Nauka od dawna zna sposoby na szybkie zapamiętywanie, czyli mnemotechniki. Wykorzystywane były one już przez starożytnych Greków. Ułatwią one zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie informacji. Zobacz, na czym polegają.

Mnemotechniki to sposoby ułatwiające zapamiętywanie, przechowywanie oraz odtwarzanie informacji. Sama nazwa mnemotechnik pochodzi z języka greckiego. Mneme to pamięć, natomiast Mnemosyne grecka bogini pamięci. Techniki szybkiego zapamiętywania najprościej mówiąc, polegają na skojarzeniu nowych informacji z obrazem, słowem lub zdaniem, które już znanym. Opierają się one na mnemotechnikach, które pozwalają na przyswajanie informacji przez pamięć krótkotrwałą.

Sposoby na szybkie zapamiętywanie – na czym polegają?

Mnemotechniki polegają na stymulacji obydwóch półkuli mózgu. Lewa półkula odpowiada za procesy analityczne i krytyczne, a także racjonalne podejmowanie decyzji, myślenie techniczne i logiczne. Prawa półkula to natomiast ta, która odpowiada za funkcje artystyczne np. kreatywność i muzykalność. Kluczem do sukcesu jest w procesie nabywania nowych informacji wykorzystywanie obydwóch półkula w tym samym czasie.

Mnemotechniki – przykłady

Rzymski pokój – jest to sposób szybkiego zapamiętywania wymyślony jeszcze przez starożytnych Rzymian; metoda ta polega na wybraniu konkretnych miejsc (ilość miejsc jest uzależniona od ilości rzeczy, które trzeba zapamiętać) i połączeniu ich w wyobraźni z rzeczami, które ma się do zapamiętania;

  • Metoda łańcuchowa – obejmuje ona zapamiętywanie informacji w szeregu np. listy zakupów czy spraw do załatwienia; przy tej mnemotechnice tworzy się ciąg obrazków, które układają się w ciekawą historię; im będzie ona barwniejsza, tym łatwiej będzie ją zapamiętać;
  • Metoda liczbowo-kształtowa – obejmuje ona zapamiętywanie nowych informacji na zasadzie przeszeregowanie ich do stałych pamięciowych, które występują w postaci obrazów; kształt danego obrazy może być podobny do cyfry lub w inny sposób przypominać ją np. 0 = jajko, 4 = koniczyna, 5 = dłoń
  • Mapy umysłu – tę technikę szybkiego zapamiętywania wykorzystuje się głównie, gdy chce się przyspieszyć naukę lub powtórzyć już przyswojony materiał; celem map umysłu jest zaangażowanie do pracy obydwu półkuli mózgowych; mind mapping wykorzystuje więc lewą do tworzenia notatek, a prawą aktywizuje za pomocą kolorów, rysunków czy tworzenia skojarzeń; przy tworzeniu map umysłu powinno się więc stosować hasła, skojarzenia, rysunki, które będą zawierać najważniejsze informacje; dobrze, aby były one czytelne tylko dla autora mapy.

Sposób na szybkie zapamiętywanie – ćwiczenia na koncentrację

W szybkim zapamiętaniu pomagają nie tylko mnemotechniki, ale i ćwiczenia na koncentrację. Są one najprostszą i najszybszą drogą do lepszego zapamiętywania. Jeśli pamięć i koncentracja ze sobą współgrają, to informacje lepiej zostają przetworzone. Wskazuje się, że to właśnie brak koncentracji jest najczęstszą przyczyną trudności z zapamiętywaniem. Rozkojarzenie, automatyczność, rozproszenie uwagi oraz robienie kilku rzeczy jednocześnie sprawia, że mózg nie otrzymuje wystarczającej liczby informacji, aby zapisać wszystko w pamięci. Gdy się nie skupiamy, mózg otrzymuje informacje, że nowa wiedza nie jest warta zapamiętania. Należy pamiętać, że ludzki mózg potrzebuje ok. 8 sekund, aby przyswoić nową informację. Dlatego należy dokładnie ułożyć sobie w głowie nową wiedzę, zadawać dodatkowe pytania i tworzyć streszczenia w myślach.

Najprostszym sposobem na ćwiczenie koncentracji jest liczenie co 3 w dół od 100 do 0. Można też przyjąć system liczenia co 20 w dół od 500 do 0.

Jak ludzki mózg zapamiętuje informacje?

Ludzki mózg najłatwiej zapamiętuje informacje na samym początku i na samym końcu procesu nauki. Nazywane jest to efektem świeżości. Podążając za tym tropem, w czasie nauki warto robić sobie krótkie, ale częste przerwy. Optymalny czas jednej sesji nauki to 40-50 minut. Po tym czasie warto zrobić sobie przerwę ok. 15 minut i wrócić do przyswajania informacji, ale z innej dziedziny. Dzięki temu mózg będzie mógł spokojnie przetworzyć pierwszą partię informacji.

Jak szybko zapamiętywać? 3 podstawowe kroki

Aby mózg mógł zapamiętać daną informację, musi zajść wiele procesowe. Można je jednak sprowadzić do 3 prostych kroków. Pierwszym z nich jest zrozumienie danej informacji. Im lepiej rozumie się przedmiot nauki, tym szybciej się zapamięta. Aby upewnić się, czy dobrze się wszystko rozumie, warto przeczytać na głos dany materiał i odpowiedzieć sobie na pytanie, o co w nim chodzi. Jeśli umiemy wytłumaczyć sobie sens informacji, oznacza to, że rozumiemy dany materiał.

Kolejny krok to właśnie zapamiętywanie. Tutaj można stosować techniki pamięciowe lub mnemotechniki. Zaleca się też czytanie informacji na głos, przepisanie tekstu na kartkę, dodając rysunki i piktogramy, stosowanie streszczeń czy zapamiętanie pierwszych liter wyrazów tekstu.

Warto również wiedzieć, że ludzki mózg potrzebuje przypominania, aby na stałe zapamiętać daną porcję wiedzy. Informacje należy odtwarzać jak najdokładniej  pamięci.

Sposoby na szybkie zapamiętywanie – jakie można stosować?

Sposobów na szybkie zapamiętywanie jest bardzo dużo. Ten skuteczny należy dobrać indywidualnie pod swoje potrzeby. U jednych sprawdzą się mnemotechniki, u nich pomocne okaże się większe skupienie i koncentracja w czasie nauki. Jako sposoby na szybkie zapamiętywanie wskazuje się:

  • Powtarzanie na głos, najlepiej powtarzać na głos innym osobom, dzięki temu zwiększają się szanse na zapamiętanie informacji na dłużej; badania pokazują, że metoda ta działa, nawet jeśli nikt nas nie słucha;
  • Odręczne notowanie;
  • Szkicowanie na marginesach, co wspomaga koncentrację;
  • Powtarzanie zapamiętanych informacji;
  • Dzielenie materiału na fragmenty  przyswajanie małych partii materiału;
  • Zadanie o dietę, ruch i aktywność fizyczną, co wspomaga koncentrację i pracę mózgu.

Potrzebna pomoc w biznesie?

Pomagamy małym firmom w rozwoju… [zobacz czym się zajmujemy, gdy nie prowadzimy bloga]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *