Jak szukać pracy w XXI wieku?

Kilkadziesiąt lat temu średni okres zatrudnienia pracownika na tym samym stanowisku wynosił około dwadzieścia lat. Obecnie przeciętny okres zatrudnienia w jednej firmie to niecałe cztery lata. Co to oznacza? Już teraz wiadomo, że młodzi ludzie szukający właśnie pracy zmienią ją w przyszłości nawet kilkanaście razy.

Brzmi nieco abstrakcyjnie, ale niestety za taki stan rzeczy odpowiada dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku pracy. Ścieżka zawodowa już zazwyczaj nie przypomina linii prostej. Nawet staranie zaplanowana kariera nie gwarantuje stabilności. Ciągła aktywność i rozwój zawodowy to konieczność dla współczesnego pracownika. Cała sytuacja na szczęście niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Motywuje bowiem do ciągłego poszukiwania i co za tym idzie, zmian na lepsze. Jak zatem szukać pracy w XXI wieku – Sprawdźcie sami!

Przede wszystkim Internet

Ogromnym ułatwieniem w znalezieniu wymarzonej pracy jak wiadomo jest Internet. Stwarza on właściwie nieograniczone możliwości dla potencjalnych pracowników. Za pomocą kilku kliknięć możemy skontaktować się z wybranym pracodawcą i przedstawić mu swoją kandydaturę na stanowisko oferowane na wszystkim znanym portalu ogłoszeniowym. Problem pojawia się wtedy, gdy podobną czynność wykona kilka lub kilkaset tysięcy osób z podobnym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Wtedy nasza aplikacja przepada w gąszczu innych i może zostać zupełnie niezauważona.

Kiedy masz już za sobą kilka lub kilkanaście serii polegających na przeglądaniu ofert pracy na popularnych portalach i rozsyłaniu setek jednakowych CV i listów motywacyjnych – najwyższy czas na zmiany! Zapewne wielu, o ile nie większość, miało okazję przekonać się, że taka metoda jest mało efektywna i nieczęsto kończy się znalezieniem wyjątkowej, wymarzonej pracy. Czy istnieją zatem lepsze, niepopularne miejsca, o których wie niewielu, a w których można znaleźć swoją wymarzoną pracę, wkładając równie mało wysiłku? Owszem istnieją, lecz nie są ani tajemnicze, ani zarezerwowane dla nielicznych, wymagają „jedynie” nieco więcej wysiłku i zaangażowania.

Profesjonalne portale społecznościowe

Jeśli już sprecyzujesz swoje zainteresowania i podsumujesz dotychczasowe doświadczenia zawodowe to czas na stworzenie listy firm, w których chciałbyś pracować. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta na profesjonalnych portalach społecznościowych takich jak Goldenline czy LinkedIn to najwyższa pora to zmienić. Uzupełnij swój profil i zacznij obserwować wybrane firmy i ich pracowników. Tym sposobem możesz dowiedzieć się o rekrutacjach, zanim jeszcze się rozpoczną. Pamiętaj, że stworzone konta muszą być profesjonalne i godne zaufania. Zastanów się, co na nich publikujesz i w jakie dyskusje w sieci się włączasz – wybór tych nieodpowiednich może zaprzepaścić szansę na wymarzoną pracę.

Polecenia pracownicze

Wykorzystaj wspomniane portale do nawiązania kontaktu z osobami, z którymi miałeś okazję studiować lub współpracować i spróbuj zdobyć informacje o interesujących Cię stanowiskach. Najszybszą metodą dostania się na rozmowę kwalifikacyjną jest polecenie od osoby pracującej w firmie. W wielu firmach istnieje program poleceń pracowniczych, który polega na przesłaniu działom HR kontaktów do znajomych. Jeśli znajomy przejdzie rekrutację pomyślnie, to pracownik w zamian otrzymuje wcześniej ustalone wynagrodzenie. W ten sposób działy HR nie muszą poświęcać czasu na żmudne poszukiwanie nowych pracowników i przeprowadzanie wielu rozmów kwalifikacyjnych. Koniecznie więc stwórz swoja własną sieć networkingową. Do jej budowy nie musisz wykorzystywać tylko portali społecznościowych – przejrzyj swój telefon oraz zastanów się, gdzie pracują znajomi, z którymi często się spotykasz.

Zaprezentuj się profesjonalnie

Aby ciągle poszerzać kontakty profesjonalne, warto skorzystać z możliwości, jakie daje networking i brać udział w targach pracy lub firmowych eventach. Oczywiście sama obecność i bierna postawa nie wystarczy. Wykorzystaj potencjał sytuacji i zdobądź się na rozmowę z przedstawicielem firmy. Zaprezentuj siebie, swoje dotychczasowe doświadczenia i osiągnięcia. Nowe kontakty odświeżaj na LinkedIn lub Goldenline. Spróbuj ustalić bezpośredni adres mailowy do osoby odpowiedzialnej za rekrutację. Tym sposobem masz szansę wyróżnić się na tle innych aplikacji spływających na podany w ogłoszeniu lub na oficjalnej stronie e-mail. Pamiętaj, że nawet jeśli wybrana przez Ciebie firma nie prowadzi w danym momencie rekrutacji na interesujące Cię stanowisko, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby mimo wszystko skierować do niej maila z aplikacją. Przemyśl dokładnie treść wiadomości i zaprezentuj potencjalnemu pracodawcy swoje możliwości na konkretnych przykładach, pamiętając o tzw. języku korzyści. Być może zainteresujesz go swoją propozycją na tyle, że postanowi zaprosić Cię na spotkanie.

Bazy CV

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele firm byłoby zainteresowanych ich kandydaturą, gdyby tylko dały się zauważyć. Bardzo często pracodawcy zlecają rekrutację headhunterom i agencjom zatrudnienia, które korzystają z baz CV, dlatego umieszczaj swoje dokumenty aplikacyjne również na przeznaczonych do tego celu portalach. Może się okazać, że Twoja wymarzona praca sama do Ciebie zapuka ;).

Internet to nie wszystko

W dobie Internetu często zapominamy jaką wartość i znaczenie ma osobiste spotkanie. Jeśli masz możliwość – dostarcz dokumenty aplikacyjne osobiście i spróbuj umówić się na spotkanie. Możesz w ten sposób ułatwić rekruterom pracę, ponieważ zostaniesz zauważony, i wyróżnisz się spośród innych kandydatów.

Rynek pracy w XXI wieku daje wiele możliwości, a poszukiwania wymarzonej posadyy chyba nigdy nie były łatwiejsze. Mnogość narzędzi i kanałów, przez które może skontaktować się z firmą i rekruterem daje nam niemal nieograniczone możliwości zaprezentowania się z jak najlepszej strony. Jedyną przeszkodą więc jest tylko nasza niechęć lub brak zaangażowania w poszukiwanie pracy. Jeśli jednak szuka się pracy i naprawdę zależy nam na tej wymarzonej, warto zrobić cos więcej, niż tylko wysłać kolejne takie samo CV do kolejnego pracodawcy, u którego najprawdopodobniej i tak nie chcemy pracować.

Szukasz księgowości dla spółki?

Prowadzisz spółkę? A może chcesz założyć spółkę? Pomyśl już dziś o kompleksowej księgowości dla spółki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *