Kiedy warto przeprowadzić audyt finansowy?

Kiedy przeprowadzenie audytu finansowego w firmie jest potrzebne? To pytanie często pada i pojawia się w firmie. Czy już dziś potrzebujemy ten audyt i z czym będzie się wiązało jego przeprowadzenie.

Gdy potrzebna jest wycena

Jeśli firma idzie pod młotek lub chcemy kupić jakąś firmę warto wcześniej znać jej aktualny stan finansowy oraz wycenę. Nie ma co ukrywać, wiąże się to z pełnym przejrzeniem dokumentów księgowych. Musimy podjąć decyzję czy idziemy w ciemno czy raczej chcemy uniknąć późniejszych problemów.

Wyceniając firmę bierze się pod uwagę wiele wartości materialnych i niematerialnych. Dokładna analiza ksiąg przeprowadzone przez niezależnego audytora pozwoli ustalić prawdziwą wartość firmy.

Przyda się to w późniejszych rozmowach biznesowych oraz w przedstawieniu prawdziwej wartości bez ukrytych “niespodzianek”.

Gdy kupujemy firmę

Jeśli chcemy kupić firmę warto pomyśleć o sprawdzeniu faktycznego jej stanu finansowego. Zarówno dla swojego bezpieczeństwa ale również w celu poznania prawdziwej wartości.

Dane z audytu finansowego będą również świetną kartą przetargową podczas rozmowy o pieniądzach. Sprawny audytor przedstawi aktualną sytuację, wszelkie dodatkowe nieujęte w podstawowych opracowaniach dane oraz pomoże w wycenie końcowej.

Decydując się na audyt przedzakupowy mamy większe bezpieczeństwo w przeprowadzeniu procesu zakupowego. Mówiąc w prost nie “wejdziemy na minę” a nasza świadomość o aktualnym stanie będzie kompletna.

Podczas fuzji biznesu

Gdy planujemy połączenie dwóch lub więcej podmiotów razem dochodzi do potrzeby kompleksowej analizy przedsiębiorstw. Chcemy poznać ich możliwości finansowe, wycenę oraz zsumować wszelkiego typu koszty związane z prowadzeniem biznesu.

Dzięki kompleksowej obsłudze audytu finansowego łatwiej będzie nam również ustalić warunki połączenia. Wiadomości te będą podstawą do podejmowania decyzji zarówno przed podpisaniem umowy ale również podczas fuzji.

Dobre dane finansowe pomogą nam ocenić konkurencyjność oraz opłacalność produkcji, sprzedaży i działań dodatkowych.

Gdy planujemy inwestycje

Jeśli firma rozwija się ekspansywnie przeważnie trudno posiadać wszystkie dane finansowe przydatne podczas planowania inwestycji. Jeśli chcemy naszą firmę prowadzić w oparciu o jej możliwości warto wpierw je poznać.

Każda mniejsza bądź większa inwestycja wiąże się z pewnym ryzykiem. W celu jego zminimalizowania warto przeanalizować aktualny stan firmy oraz podjąć wszelkiego typu działania zarządcze. Tutaj okazuje się przydatnym narzędziem audyt mający na celu poznanie dokładnych możliwości inwestycyjnych.

Szukasz księgowości dla spółki?

Prowadzisz spółkę? A może chcesz założyć spółkę? Pomyśl już dziś o kompleksowej księgowości dla spółki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *